czwartek, 11 marca 2010

Jutro zaczynają sie Kolosy :)))
  Juz jutro zaczyna się finał 11. edycji nagrody KOLOSY. Prestizowe statuetki za podróżnicze dokonania roku 2009 zostaną wręczone podczas 12. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni (12-14 marca). Nie braknie nowości i niespodzianek

 Ponad 2000 miejsc dla publiczności, ponad 80 prelekcji oraz pełny przegląd najważniejszych polskich wypraw i wydarzeń eksploracyjnych ostatniego roku - KOLOSY to największa podróżnicza impreza w Polsce i jedna z największych na świecie.

 

Pokazom zdjęć i filmów w nowoczesnej, przestronnej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni towarzyszyć będą seminarium dla osób podróżujących z małymi dziećmi, salon sprzętu i odzieży outdoorowej oraz – pierwszy taki w Polsce – Salon Mediów Podróżniczych. Będzie można na nim kupić książki, prasę i przewodniki, porozmawiać z autorami i zdobyć autografy m.in. Elżbiety Dzikowskiej, gwiazdy  tegorocznych Spotkań, czy Maxa Cegielskiego.

 Trzydniowy maraton prelekcji oraz pokazów zdjęć i filmów rozpoczną nurkowie, kajakarze i żeglarze. O swoich samotnych rejsach dookoła świata opowiedzą Natasza Caban, Joanna Pajkowska i Marta Sziłajtis-Obiegło. Będzie też o podróży upamiętniającej dwusetną rocznicę urodzin Karola Darwina i jego pionierską wyprawę kartograficzną do Ziemi Ognistej. Poza tym świetnie znani publiczności Kolosów i OSPŻiA: bałtycki wyjadacz Aleksander Doba, tryskający humorem Jarosław Frąckiewicz (tym razem nielegalnie na Nilu) oraz Piotr Opacian (kajakiem po Pacyfiku).

 
W piątkowy wieczór zobaczymy również Fotoplastykon, w którym zaskoczeniem dla niektórych będzie prelekcja Marka Klonowskiego. Znany z ekstremalnych dokonań laureat Kolosa za rok 2008 tym razem opowie o rodzinnej podróży z 1,5 rocznym dzieckiem szlakiem św. Jakuba.

Na zakończenia pierwszego dnia Tomasz "Czapa" Mackiewicz zaprezentuje film  Waldka Furmaniaka z swojego samotnego trawersu szczytu Khan Tengri 7010m npm w górach Tien Szan

 

Sobota to Dzień Podróży i Wyczynu. Poprowadzi go Jasiek Mela. Mocno reprezentowani będą rowerzyści: zobaczymy m.in. relację z pierwszych etapów dwuletniej sztafety „Afryka Nowaka”, z przeprawy Piotra Strzeżysza przez Kirgizję oraz przekonamy się, że podróże zbliżają (trzyletnia włóczęga po najróżniejszych zakątkach świata zakończona... ślubem). Ponadto ekstremalne doświadczanie Ameryki Południowej (triatlon w Patagonii oraz Andyjska Odyseja 2009, czyli rower, trekking i wspinaczka w jednym, a po drodze sześć sześciotysięczników). Na deser przejazd 32-letnim moskwiczem przez wysychające Jezioro Aralskie oraz motocyklowa wyprawa dookoła świata dziennikarzy radiowej Trójki, Michała Gąsiorowskiego i Tomasza Gorazdowskiego.

 

W niedzielę zaś wysokie góry i głębokie jaskinie. Pasjonatów speleologii ucieszy naprawdę spora i mocna w tym roku reprezentacja grotołazów, którzy będą mieli się czym pochwalić, a także fakt, że gościem specjalnym Dnia Gór będzie Andrzej Ciszewski. Ponadto zobaczymy, jak wygląda alpejski maraton (dwanaście samotnych wejść na czterotysięczniki w ciągu zaledwie miesiąca), przekonamy się, że w Himalajach wciąż jeszcze można znaleźć (i zdobyć) piękne, dziewicze ściany, oraz sprawdzimy, na czym polega współpraca ojca z synem w bezludnych terenach poza kołem podbiegunowym. Wspomnienie o tragicznie zmarłym w ubiegłym roku Piotrze Morawskim, jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów ostatnich lat, przedstawi jego żona, Olga.


Zwieńczeniem imprezy będzie ceremonia wręczenia Kolosów, którą poprowadzi Radosław „Chopin” Siuda (niegdyś przez pięć lat w autostopowej podróży dookoła świata). Oprócz nagród w kategoriach podróże, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń i wyczyn roku, Kapituła przyzna również Super-Kolosa za całokształt osiągnięć oraz Nagrodę im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączoną z grantem Prezydenta Gdyni na zorganizowanie wyprawy.

cytat z...

http://ekstra.sport.pl/ekstra/1,151825,19971902,amazonski-triatlon.html?disableRedirects=true - Cały czas płynąłem za Marcinem na wynajęte...