wtorek, 16 marca 2010

Cho Oyo Snowboard Expedition

Cho Oyo Snowboard Expedition: "Na początku kwietnia Marcin Jaskółka wyrusza w Himalaje z ambitnym projektem pod nazwą „Cho Oyu Snowboard Expedition 2010”. Już samo słowo "snowboardowa wyprawa" zdradza, że tym razem mamy do czynienia z dość nietypowym projektem, daleko wychodzącym poza wejście na wierzchołek ośmiotysięcznika. Celem młodego snowboardzisty jest wspinaczka na Cho Oyu (8201 m n.p.m.) oraz próba wyznaczenia ekstremalnej linii zjazdu ze szczytu na snowboardz..."Patronat nad projektem objął sam Jeremy Jones, jeden z najlepszych snowboardzistów świata.

Cho Oyu (8201 m n.p.m.) - góra znajduje się 28 kilometrów na północ od Mount Everestu. Cho Oyu jest potężnym masywem wchodzącym w skład grupy górskiej Khumbu Himal

Oprócz głównego szczytu, w grani północno-wschodniej schodzącej do przełęczy 7755 m n.p.m., znajduje się nieznaczne wzniesienie o wysokości 8010 metrów.

Pozostałe granie, północna i południowo-zachodnia, schodzą odpowiednio do przełęczy osiągających 6517 m n.p.m. (Palang La) i 7173 m n.p.m.

Zboczami masywu spływają potężne cztery lodowce. I tak od strony północnej Palung Glacier, od północno-wschodniej Gyachung Glacier, od południowego wschodu Ngozumba Glacier i wreszcie od północnego zachodu Lungsamba Glacier, z którego wznosi się najpopularniejsza wśród alpinistów ściana.

Trasa

Ambitny plan projektu snowboardowego zakłada wejście na szczyt drogą normalną z 1954 roku (Austriacy Herbert Tichy, Sepp Joechler, Nepalczyk Pasang Dawa Lama).

Po wejściu na Cho Oyu Marcin Jaskółka zjedzie z wierzchołka na snowboardzie. Wybór trasy (w założeniu nowa/dziewicza linia zjazdu) zależeć będzie oczywiście od śniegu i warunków pogodowych.

Zrodło Onet.pl

I cos odemnie :

Postaram sie dostarczac najswiezsze newsy z wyprawy ,z alpinistami bedzie mozna sie polaczyc za pomoca telefonow Satelitarnych Sat-Kom .

A o to i Marcin Jaskołka

Czapa najpopularniejszy na Onecie :))))

Czapa najpopularniejszy na Onecie :)))): " Khan Tengri Tomka "Czapy" Mackiewicza najpopularniejszym video na Onet .pl podróże :) Taki miły poranny newsik :)))
 Link do strony:
http://pejzaze.onet.pl/filmy/0,6343699,1,odtwarzaj.html

cytat z...

http://ekstra.sport.pl/ekstra/1,151825,19971902,amazonski-triatlon.html?disableRedirects=true - Cały czas płynąłem za Marcinem na wynajęte...